Zajęcia hipoterapii

Hipoterapia jest jedną z form terapii, w której wykorzystuje się leczniczy wpływ kontaktu ze zwierzęciem – w tym przypadku koniem, celem przywracanie wychowankom sprawności fizycznej i psychicznej w możliwym do osiągnięcia zakresie. Zajęcia te są prowadzone za zgodą lekarza, wpływają pozytywnie na sferę ruchową, psychiczną, emocjonalną,
a także społeczną.

W trakcie zajęć z hipoterapii koń stanowi integralną część procesu terapeutycznego, podczas którego terapeuta dobiera indywidualne ćwiczenia fizyczne, logopedyczne oraz integracji sensorycznej. Podczas zajęć wykorzystywane są również różne przybory np. kolorowe piłki, obręcze, szarfy, do potrzeb danego ucznia, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wplatane w standardową jazdę konną pozwalają na doskonalenie koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zaangażowanie w wykonywane czynności.

Utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała podczas jazdy na koniu przyczynia się do wzmocnienia mięśni posturalnych oraz eliminacji patologicznego ustawienia miednicy, kręgosłupa oraz obręczy barkowej. Jednym z najważniejszych aspektów terapeutycznych hipoterapii, jest przenoszenia prawidłowych wzorców ruchowych z konia na człowieka a więc stwarza niepowtarzalną okazję do doskonalenia chodu.

Sama obecność zwierząt – w tym przypadku konia, wpływa pozytywnie na nastrój wychowanków, podnosi ich samoocenę oraz wpływa korzystnie na doskonalenie komunikacji i budowanie relacji międzyludzkich oraz na poziomie człowiek – zwierzę. Jednym
z elementów zajęć jest pielęgnacja konia oraz dbanie o jego komfort. Czynności te pozwalają na nawiązanie więzi ze zwierzęciem, nauczenie odpowiedniego dbania o zwierzęta oraz uwrażliwienie na ich potrzeby. Wychowankowie uczą się samodzielności oraz odpowiedzialności za podejmowane decyzje a także mają możliwość obcowania z przyrodą obserwując zmiany zachodzące w niej.

Opracowała: Anna Stępniak

Artykuły