Pracownia AAC

Od wrześniu 2007 roku Zespół Placówek Specjalnych posiada, w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, specjalistyczną pracownię komputerową AAC.

AAC – to międzynarodowy skrót:

A – Augmentativa (wspomagająca),

A – Alternative (alternatywna),

C – Comunication (komunikacja).

Pracownia AAC przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy z powodu różnych zaburzeń nie są w stanie używać mowy okresowo lub na stałe. AAC pozwala tym osobom wyrażać swoje potrzeby, pragnienia, myśli, opinie, pytania, decyzje, pokazać własne umiejętności i wiedzę, daje poczucie tożsamości i niezależności.

Najprostsze w użyciu, ale dające wiele możliwości są przenośne komunikatory. Lekkie, wytrzymałe, zasilane bateriami alkalicznymi, mogą towarzyszyć osobie nie mówiącej w każdej sytuacji.

W pracowni znajdują się komputery stacjonarne i przenośne wyposażone w specjalne oprogramowanie takie jak SYMWORD, SYMBOL FOR WINDOWS, OVERLAY MAKER, dzięki którym komputery stają się urządzeniami do komunikacji.

Pracownia wyposażona jest także w urządzenia i oprogramowanie dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które nie mogą obsługiwać komputera przy użyciu standardowych urządzeń peryferyjnych. W pracowni stosowane są między innymi: ekrany dotykowe, klawiatury z powiększonymi klawiszami, klawiatura jednoręczna, urządzenia wskazujące (myszy) BigTrack i KidTrac, mysz nagłowna Tracker Pro - mały metaliczny punkt przyklejany do czoła lub okularów, która umożliwia poruszanie kursorem poprzez ruchy wykonywane głową.

Wśród klawiatur na szczególną uwagę zasługuje nakładkowa, dotykowa IntelliKeys USB. Posiada ona wiele wbudowanych funkcji ułatwiających używanie przez osoby niepełnosprawne, np. regulowany czas reakcji i trwałe klawisze, umożliwiające naciskanie kombinacji klawiszy sekwencyjnie.

HeadPointer jest urządzeniem, które umożliwia wskazywanie przedmiotów i elementów. Dzięki temu urządzeniu osoba z problemami ruchowymi rąk może przy pomocy wskaźnika nakładanego na głowę klikać klawisze na klawiaturze komputerowej.

Tech/Touch to przenośny komputer służący jako komunikator, a także jako urządzenie umożliwiające sterowanie np. telewizorem, odtwarzaczem CD, sterowanie oświetleniem pomieszczenia poprzez dotknięcie odpowiedniego okna na monitorze komputera.

 

Artykuły